Faktoring – co zmienia w firmie?

Faktoring – co zmienia w firmie
Dla firm, które wystawiają swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności, bardzo wygodnym źródłem finansowania jest faktoring.
Czyli opłacanie faktur przez faktora od razu po weryfikacji dokumentu wraz z przejęciem odpowiedzialności za pobranie płatności od klienta.
Jest to wygodne, ponieważ pomaga utrzymać płynność finansową, dostarczając regularnych wpływów finansowych otrzymywanych nawet w ciągu doby po wystawieniu każdej z faktur.
I jednocześnie wspiera stabilność finansową firmy.
Ponieważ dysponując odpowiednim budżetem, zdecydowanie łatwiej jest zawsze spłacać zobowiązania terminowo i być przygotowanym na różne sytuacje.
Jak działa finansowanie faktur?
Faktoring to zdjęcie niemal wszystkich obowiązków związanych z rozliczeniem faktur z firmy, która je wystawia.
To również dbałość o czas prężnie działających przedsiębiorstw, kiedy faktor opłaca fakturę natychmiastowo, a sam przejmuje na siebie oczekiwanie na płatność klienta.
Brak zamrożonych pieniędzy w postaci nieopłaconych jeszcze faktur przekłada się na płynność i stabilność finansową firmy.
A te znowu wpływają na inne czynniki, takie jak zaufanie klientów, którzy mogą korzystać z długiego terminu odroczonej płatności faktury.
Płynność finansowa w firmach okazuje się niezwykle ważna w sytuacjach nagłych, ciągnących za sobą nieprzewidziane wydatki.
Zdarzenia takie jak niespodziewana awaria sprzętu koniecznego do pracy nie będzie problemem dla firmy, która dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym.
Natychmiastowe wpływy z wystawianych faktur z całą pewnością temu sprzyjają.
Listę sprawdzonych firm faktoringowych można sprawdzić na stronie https://bankradar.pl/faktoring-ranking/
Umowa faktoringu a zdolność kredytowa firmy
Faktoring może ograniczać się jedynie do finansowania faktur od razu po ich wystawieniu i oczekiwania na płatność on klienta.
Ale może również obejmować przejęcie pełnego ryzyka w przypadku braku takiej płatności.
Co ważne, oferta ta nie jest kierowana jedynie do dużych firm z dobrą zdolnością kredytową.
Przy zawieraniu umowy faktoringu najistotniejsze są same faktury i możliwość egzekwowania płatności na ich podstawie.
Jeśli dostarczane dokumenty sprzedaży nie budzą żadnych zastrzeżeń, firma faktoringowa podejmie się przejęcia pełnego ryzyka braku płatności ze strony klienta.
Warto wiedzieć także, że faktoring nie obciąża zdolności kredytowej firmy.
Zatem nie wpłynie w żaden sposób na jej możliwość otrzymania jakiegokolwiek kredytu, czy pożyczki.